BLOGMaciejBOBROWICZ

 • 0601/2013

  Prawo Pareto a mediacja

  W Polsce jest ok. 500 sądowych mediatorów gospodarczych.  Nic nie wiemy na temat tego - ilu z nich odnosi sukcesy - a ilu pełni rolę „zawodowych statystów”.

  Zerknijmy jednak, jak to wygląda w Wielkiej Brytanii - tam mediacja odnosi przecież sukcesy od lat...W 2011 roku w Zjednoczonym Królestwie było 8.000 mediacji cywilnych i gospodarczych. To oznacza 15% wzrost w porównaniu z 2010 rokiem. A teraz najciekawsze – tylko niespełna 100 mediatorów przeprowadziło 85% wszystkich mediacji pozasądowych!!!

  Co to ma wspólnego z wspomnianym w tytule prawem Pareto?

  Vilfredo Pareto, ekonomista i socjolog żyjący na przełomie XIX i XX wieku stwierdził, że 80 % dóbr materialnych znajduje się w rękach 20% populacji. Później regułę tę zastosowano do innych zjawisk ekonomicznych np.: 20% klientów generuje 80% zysku, 20% naszego czasu poświęconego pracy przynosi nam 80 % efektów. Ciekawe? 

  Z przytoczonych wyżej danych wynika, że mediacja nie jest wyjątkiem. 100 mediatorów przeprowadziło 85% mediacji... I ostatnie pytanie: czy jest to zawód, w którym dominują kobiety? Czy też mężczyźni? Jak myślicie?

  W Wielkiej Brytanii zaledwie 22% mediatorów gospodarczych i cywilnych  to kobiety! Zawód ten zdominowali mężczyźni...

  Może warto zatem zbadać, jak to jest w Polsce?

  06.01.2013kategoria MEDIACJE
 • Napisz do mnie:

  • Wyślij

Multimedia

Dlaczego został Pan mediatorem