BLOGMaciejBOBROWICZ

 • 1608/2012

  Jak oni to robią?

  Mistrzowie to co robią robią inaczej
  Co konkretnie robią inaczej?
  Co robią lepiej...?
  Co zatem robią mistrzowie negocjacji? Jak to robią...?
  Po pierwsze:
  Lepiej (sprawniej) zarządzają emocjami : unikają nieskutecznych sposobów rozładowania emocji ,wybuchów gniewu i wzajemnych oskarżeń, są opanowani i nie prowokują innych do emocjonalnych zachowań , nie obwiniają drugiej strony ponieważ wiedzą ,że później utrudni im to kreowanie wspólnych rozwiązań.

  Po drugie:
  Są bardziej kreatywni : znają techniki generowania potrzebnych, skutecznych rozwiązań, nie „przykuwają się” do pierwszych propozycji w negocjacjach, potrafią patrzeć na problem z różnych perspektyw.
  Po trzecie:
  Potrafią „zapomnieć o zemście" - ponieważ wiedzą, że myśl o zemście prowadzi do nikąd i oddala ich  od rozwiązania problemu. Potrafią zadać sobie pytanie: „co jest  dla mnie w tej chwili najważniejsze?” I potrafią na nie właściwie odpowiedzieć, bowiem cele ustalili zanim usiedli do stołu!
  Po czwarte:
  Dogłębnie interesują się problemami swoich przeciwników ponieważ wiedzą ,że są to również ich problemy. Wiedzą ,że bez ich rozwiązania cała praca pójdzie do przysłowiowego kosza. Potrafią słuchać z zainteresowaniem. Wiedzą, że zgłoszone żądania są jedynie pretekstem do rozmowy o prawdziwych interesach. I nie boją sie o nich rozmawiać.
  Po piąte:
  Nigdy nie atakują drugiej strony , nie oskarżają i nie obwiniają. Wyrażają szacunek dla każdego z kim się nie zgadzają.
  Potrafią oddzielić problem od człowieka.
  To co robią mistrzowie nie jest łatwe.
  Jest trudne. Niekiedy wręcz bardzo trudne.
  Ale dlatego właśnie mistrzowie są mistrzami.

  16.08.2012kategoria NEGOCJACJE
 • Napisz do mnie:

  • Wyślij

Multimedia

Dlaczego został Pan mediatorem